První rok života

1. návštěva

Pokud jste u nás s miminkem nahlášeni, pak se během pobytu v nemocnici po porodu ozvěte a dejte nám vědět, kdy budete propuštěni. Naplánujeme první návštěvu u nás, která by měla proběhnout do několika dnů od propuštění. Při první návštěvě proběhne registrace. Projdeme si propouštěcí zprávu z porodnice, okolnosti porodu a těhotenství, založíme dokumentaci děťátka, sepíšeme rodinnou anamnézu. Miminko se zváží, bude celkově vyšetřeno. Probereme péči o děťátko, kůži, pupík, spánek, procházky, kojení, případně krmení, apod…

Nezapomeňte s sebou:

  • propouštěcí zprávu miminka + dotazník na rizika tuberkulozy + očkovací průkaz
  • látkovou plenu nebo jinou podložku pod děťátko
  • a vše, co je potřeba pro miminko v případě „nehody“ – náhradní oblečení, plenku, kosmetické ubrousky apod….

Při každé návštěvě bude miminko čekat vážení, měření délky a obvodu hlavičky, dále pak klinické vyšetření a zhodnocení psychomotorického vývoje a doporučení vhodné stravy vzhledem k věku dítěte.

Při 14denní kontrole zhodnotíme zejména prospívání dítětě a probereme případné problémy. Od 14. dne se začíná podávat dětem vitamin D. Doba podávání je pak po celý první rok života. Dostanete od nás recept na Vigantol, dávkování 1 kapka denně. Pokud chcete zvolit jakoukoliv alternativní formu, je to možné, doporučuji se ale při kontrole poradit. Dávkování by mělo odpovídat 500 jednotkám vitaminu D na den.

Při 6týdenní kontrole navíc probereme možnosti očkování, dostanete informační letáčky, které si můžete v klidu doma prohlédnout a promyslet si váš plán očkování.

Nezapomeňte na druhé vyšetření kyčlí v šesti týdnech věku, další se pak provádí ve 3 měsících.

Další poradny pak jsou ve 3., 4., 6., 8., 10. a 12. měsíci. Vždy probíráme navíc události podstatné pro daný věk.