Nastřelení náušnic
Materiál a druh náušniček
Máte na výběr 2 materiály: lékařský plast nebo titanové náušnice, které mohou být navíc pozlacené nebo postříbřené.
Výhoda obou materiálů je nízký alergizující potenciál. Titan neobsahuje nikl, který velmi často způsobuje alergické reakce.
A lékařský plast má tu výhodu, že eliminujeme veškeré kovy.
Na druhu náušničky se domluvíte přímo v ambulanci podle aktuální nabídky.
Jak probíhá nastřelení náušnic?
Ideální čas na nastřelení náušnic je po druhé dávce hexavakcíny. Nastřelení se dělá pomocí speciální pistolky, bezkrevným vpichem. Před nastřelením náušničky vám navíc vydáme pro domácí použití mastičku, která zajistí lokální znecitlivění ušního lalůčku. Mastičku nanesete ve vrstvičce zepředu i zezadu na lalůček asi hodinu před nastřelením náušnice. Můžete lehce přelepit náplastí, ať se vrstvička nesetře třeba oblečením.
Samotná aplikace náušnice pak probíhá tak, že děťátko sedí mamince na klíně. Po nakreslení místa vpichu fixem na lalůček provedeme desinfekci a nastřelení náušničky.
Péče po nastřelení
Péče po nastřelení je téměř minimální. Je dobré si dát první den u koupání pozor, aby se ouška nenamáčela ve vodě. Preventivní desinfekce není potřeba. Pokud byste měli potřebu desinfikovat, je možné ošetřit okolí vpichu vatovou tyčinkou namočenou v roztoku Betadine nebo jiné desinfekce.
První dny může dojít k lehkému zarudnutí lalůčku, které samo odezní. Pokud by se ale přidalo hnisání či mokvání v místě vpichu, určitě ošetřete desinfekcí, popřípadě antibiotickou mastí typu Framykoin, a přijďte se ukázat do ordinace.
Náušničku, pokud možno, nevytahujte. Dírka má tendenci se rychle zatáhnout a ihned zarůstat a museli bychom nastřelovat znovu. Stejně tak, pokud se stane, že si holčička náušnici vytáhne (stává se, když se uvolní zadní puzetka např. o oblečení, čepičku nebo v postýlce o povlečení..), zkuste vrátit tuto nebo již novou trvalou náušnici co nejdříve.