Aktuality

Aktuality

20.1.2022 ambulance otevřena do 11 hod.

ZMĚNA V OČKOVÁNÍ OD 1.1.2022

S novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění k 1.1.2021 a akutalizací vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem z 11.12.2021 dochází k následujicím změnám v očkování.

1/ Očkování proti meningoku B je v kojeneckém věku nově plně hrazeno pokud je zahájeno do 12. měsíce (kdysi do 6.měsíce)

2/ Šestivalentní vakcína Hexacima je nahrazena Infanrixem hexa (jen změna výrobce)

3/ Vakcína Adacel (5.-6.rok) změněna na Boostrix (jen změna výrobce)

4/ Vakcína Boostrix polio (10.-11.rok) změněna na Adacel polio (jen změna výrobce)

5/ Očkování pro lidskému papilomaviru mezi 13.-14. rokem života je plně hrazeno i pro vakcínu GARDASIL 9 – tedy zcela bez doplatku

6/ mezi 14.-15. rokem nyní nově schváleno plně hrazené očkování proti invazivním meningokokovým onemocením.

Pokud chceme plně pokrýt meningokoková onemocnění,je potřeba nakombinovat 2 vakcíny

A) proti menigokoku B: Bexsero nebo Trumenba ve dvou dávkách

BEXSERO – 2 dávky v rozestupu minimálně 1 měsíc https://www.meningokoky.cz/

TRUMENBA – 2 dávky v rozestupu 6 měsíců https://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2014_23.htm

B) proti meningokoku A, C, W, Y – 1 dávka

NIMENRIX ​nebo MENQADFI

7/ Novela zákona a vyhlášky přinesla ještě jednu zásadní změnu, která se netýká (obávám se, že zatím) dětského věku, ale není mi příjemná a mám potřebu ji tady okomentovat. Došlo ke schválení povinnosti očkování proti COVID-19 pro vybrané skupiny a to zdravotníky, vojáky, pracovníky v sociálních službách, studenty zdravotnických škol atd….A to s možností vyvození pracovně-právních důsledků ze strany zaměstnavatele či pokutování ze strany hygieny.

Nejsem odpůrcem očkování, stále u mě platí doporučení, že očkování má smysl, ale individuálně, pro rizikové skupiny nebo z osobního nastavení. Neměli bychom být tlačeni do očkování s nožem na krku a očkovat se pro strach o svou práci, o zajištění rodiny či z existenčních důvodů. Ve chvíli, kdy se zde ztrácejí rozumné medicínské argumenty a kdy nás vláda tlačí do nesmyslných neopodstatněných opatření, je něco v tomto státě špatně. Obávám se, že pokud připustíme povinné očkování kterékoliv skupiny, za chvíli to bude jiná a další a další.

Souhlasím se názory Iniciativy 21, která předkládá rozumné a podložené argumenty.

www.iniciativa21.cz

www.smis-lab.cz

Záznam tiskové konference zde

A nakonec ještě odkaz na článek o očkování dětí.

https://smis-lab.cz/2022/01/08/jak-je-covid-19-nebezpecny-pro-deti-a-mlade-lidi/

COVID, karantény, ošetřovné

Pokud potřebujete objednat na testování po kontaktu s COVID pozitivním člověkem nebo poradit ohledně karantény, vypsat ošetřovné – kontaktujete nás telefonicky nebo mailem-ozveme se v nejbližší možné době. Ne vždy je v našich silách přijmout všechny hovory.

Navíc je stále možné využít možnost testování zdarma u dětí. Do 18 let mají nárok na 5 testů za měsíc zdarma, bez nutnosti žádanky od lékaře.