Handling

Handling

První rok života děťátka přináší velké vývojové změny psychomotoriky. Od ležícího novorozence, přes usmívající se dítko pasoucí koníky a pozorující svět z bříška, až do ročního batolátka, které už často zvládá první krůčky a pouští se do světa. Tento vývoj je řízen podvědomě a postupně. Když se nenaučím správně zvedat hlavičku, nemůžu pak úplně kvalitně zvládnout lezení. Řečeno dětskými slovy: stavíme na sebe jednotlivé kostičky, až nám nakonec vznikne hrad. Pokud se při této stavbě objeví nějaká malá chyba, můžeme si k hradu dospět, ale nemusí být už tak krásný nebo bude sice naoko v pořádku, ale nebude tak pevný. A pak přijde puberta a urychlený růst, během nějž se tato malá chyba „ozve“ a vznikne například skolióza. Správný zápis motorických vzorců prvního roku života je proto neskutečně důležitý.

Pokud je miminko v pořádku a nemáme žádný neurologický problém, vše běží samo. Tento vývoj děťátka je řízen chutí poznávat a hrát si. Pokud má z vnějšího prostředí dostatek stimulů, všechno běží, jak to příroda nastavila již kdysi dávno do naší genetické výbavy. A pak jsme tu my rodiče. Jakou roli v tomto vývoji hrajeme my? Je nutné si uvědomit, že malý kojenec je plně závislý na mámě a tátovi. Kolik času strávíme manipulací s děťátkem, přebalováním, koupáním, krmením, polohování, uspáváním… Vlastně ho ovlivňujeme 24 hodin denně. A proto je nesmírně důležité, jak s ním zacházíme a manipulujeme. Nejdůležitější ze všeho je samozřejmě láskyplný dotyk. A pak přichází na řadu otázka, zda tento dotyk a následná manipulace je správná. Handling je vlastně správná manipulace s miminkem, která akceptuje aktuální psychomotorický vývoj daného děťátka. Jde o zavedení správné manipulace během každodenních běžných aktivit. Zdravé dítko nepotřebuje speciálně cvičit, aby v roce chodilo. Ono ví moc dobře, jak na to. Ale potřebuje, abychom ho správně podpořili. A o tom je handling.

Všechny mámy mají v sobě mateřský pud a intuici, některé mámy více, některé méně vyjádřený. Některé potřebují v hledání mateřské role podpořit, aby získaly jistotu. A i k tomu všemu handling slouží. Ukázat, jak s dítkem zacházet v každodenních aktivitách jako zvedání, nošení, přebalování, polohování ke spánku apod. Abychom získali jistotu, že za sebe vše děláme správně a teď je už jen na našem děťátku, aby šlo svým vlastním tempem.

Handling se využívá jednak preventivně, ale i léčebně, pokud už jakási chybka někde vznikne, pomůže nám dostat miminko zpět na správnou cestu vývoje.

Jsem moc ráda, že vám můžeme handling nabídnout i u nás. Bude probíhat pod vedením fyzioterapeuta Mgr. Jakuba Trepáče v naší ambulanci.

Délka edukace je 25 minut pro miminko do 2. měsíce, během které proberete základní principy handlingu pro daný věk. Dále pak nabízíme 45 minutovou konzultaci pro kojence starší 2 měsíců, která bude zahrnovat mimo handling i cílené vyšetření fyzioterapeutem s případným návrhem terapie pro dané děťátko, pokud to bude potřeba.

S sebou si vezměte podložku nebo plínku pod miminko, věci na přebalení, event. náhradní oblečení. Pokud bude miminko neklidné a plakat, nebojte se, edukace proběhne třeba na panence a informace si jistě domů odnesete.

Ideální je první edukace kolem 2.-3. týdne života a pak dále v určitých uzlových bodech, kdy začínáme pást koníčky, lézt, sedět apod. Na dalších sezeních se pak domluvíte osobně.

Cena edukace handlingu je 400 Kč za 25 minutovou konzultaci a 600 Kč za 45 minutovou konzultaci. Platba pouze v hotovosti.

Termín si domluvte na mailové adrese:

j.trepac@seznam.cz

nebo tel. č. : 602 330 804